Czy warto decydować się na oświetlenie led w łazience?

Łazienka to pomieszczenie, w którym każdy domownik spędza pewną ilość czasu w ciągu dnia. To w niej myjemy się, przygotowujemy do wyjścia czy doprowadzamy się do porządku. Z powodu ilości czasu, jaki w niej spędzamy i co w niej robimy, musimy zadbać o jej odpowiednie oświetlenie.

Jakie warunki musi spełniać oświetlenie w łazience?

Zazwyczaj w mieszkaniach łazienka nie jest wyposażona w okno, a tymczasem światło w łazience powinno być równomierne i jasne, aby umożliwić domownikom zrobienie makijażu czy ogolenie się. Jednocześnie na czas relaksu w łazience światło nie powinno być zbyt mocne. Dodatkowo źródło światła w łazience narażone jest na tak trudne warunki jak wysoka wilgotność oraz zwykle słaba wentylacja. Najczęściej spotykanym oświetleniem w łazienkach w mieszkaniach jest centralnie umieszczone oświetlenie główne oraz dodatkowe światło w okolicach lustra. Centralne oświetlenie to zwykle żyrandol z żarówkami lub opuszczony sufit z wbudowanymi w niego halogenami. Jednak należy też zadbać, aby oświetlić powierzchnię łazienki równomiernie i dlatego przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy oświetlenia użytkowego powinien przypadać minimalny dedykowany strumień świetlny 200 lumenów.

Podświetlenie lustra w łazience?

Dla podświetlenia lustra w łazience można wykorzystać kinkiety łazienkowe, które często są wyposażone w kierunkowy reflektor lub taśmy LED. Do oświetlenia lustra, przed którym robiony jest makijaż, powinno używać się światła białego ciepłego, które jest zbliżone do światła dziennego, czyli około 2800-3000K. Światło powinno być jasne i równomierne, co zapewnia oświetlenie led.

Dlaczego warto wybrać oświetlenie led w łazience?

Wykorzystanie lamp led w łazience daje przede wszystkim wiele możliwości aranżacyjnych i może zostać wykorzystane jako oświetlenie:

– główne,

– funkcyjne,

– dekoracyjne.

oświetlenie led w łazience podkreśla wyjątkowy charakter pomieszczenia, a do tego oświetlenie led jest uniwersalne i pasuje do wyposażenia łazienki w każdym stylu. Za oświetleniem led przemawia też energooszczędność i trwałość.

Jak dobrać ledy do łazienki?

Przy wyborze oświetlenia ledowego do łazienki warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim należy określić rodzaj oświetlenia, czyli żarówki led, które zastępują tradycyjne żarówki lub halogeny montowane w lampach sufitowych albo wybrać taśmy led, które montowane w profilach aluminiowych lub osobno. Można też zdecydować się na połączenie obu rodzajów oświetlenia łazienkowego(np. żarówki jako główne światło, a taśmy LED jako światło boczne oraz dekoracyjne). Kolejnym ważnym aspektem jest zadbanie o odpowiednią liczbę źródeł światła i ich równomierne rozmieszczenie. Istotne jest też dobranie właściwej barwy światła do stylu wnętrza oraz typu wykonywanych w łazience czynności. Natomiast przy lustrze warto zawsze instalować światło neutralne. Przy wykorzystaniu taśm ledowych warto pamiętać o równomiernym rozłożeniu, co pozwala optymalnie doświetlić całe pomieszczenie, co jest istotne, gdy w łazience brak jest naturalnego światła.

Scroll to Top