Otulacz dla noworodka na pierwsze miesiące

Zanim na świecie pojawi się nowy członek rodziny, chcemy jak najlepiej przygotować się na jego powitanie. Kupujemy ubranka, pieluszki, urządzamy pokój, a w nim najważniejsze będzie łóżeczko i pościel, w którym początkowo maluszek będzie spędzał większość czasu. To będzie na początku cały jego świat. W takim razie jaką pościel do łóżeczka wybrać?

W początkowych dniach i miesiącach najlepszym rozwiązaniem jest otulacz muślinowy dla noworodka. Pozwala on dziecku przyzwyczaić się stopniowo do nowego otoczenia, a dzięki szczelnemu owinięciu go otulaczem dzidziuś czuje się jak w brzuchu mamy – tam też miał ciasno i było mu tam bardzo dobrze. Noworodek czuje się bezpieczniej, przytulniej i dzięki temu jest spokojniejszy. Przy zakupie otulacza należy zwrócić uwagę, aby był on wykonany z naturalnych materiałów, co pozwoli na wentylację powietrza oraz elastyczny, aby otulał, ale nie krępował ruchów. Nie może on też posiadać drapiących elementów, np metek, a zamki i guziczki muszą być zabezpieczone tak, aby nie podrażnić delikatnej skóry. Z czasem otulacz należy zawiązywać luźniej i jeśli wszystko będzie w porządku możemy z niego ostatecznie zrezygnować na rzecz śpiworka lub pościeli.

Śpiworek pozwala już dziecku swobodniej się poruszać, np. obrócić się w łóżeczku czy pokopać nóżkami w powietrzu, a my mamy pewność, że kiedy zaśnie nie będzie spało bez przykrycia. Szeleczki zapięte na ramionach skutecznie temu zapobiegają. Podobnie jak w przypadku otulacza, surowce, z których śpiworek jest uszyty muszą być dobrej jakości, a wszelkie pozostałe elementy bezpieczne dla zdrowia dziecka.

Niezależnie od otulacza czy śpiworka, standardowa pościel dla niemowlaka może mu towarzyszyć już od pierwszych dni jako dodatkowe okrycie, szczególnie jeśli często wietrzymy mieszkanie i staramy się nie ogrzewać go zanadto. Występuje ona najczęściej w rozmiarach 60×120 i 70×140. Takie okrycie posłuży dziecku przez pierwsze lata życia.

Scroll to Top