Zobaczyć to uwierzyć, czyli badanie USG

Aparat USG to niezastąpione narzędzie diagnostyki, a badanie USG to dzisiaj podstawa rozpoznania dolegliwości, które, gdyby nie badanie USG, pozostałyby ukryte przed wzrokiem lekarzy. I nie tylko wzrokiem, ponieważ aparat USG zastępuje również omacywanie.

Palpacji dokujemy o wiele bardziej czułym zakończeniem jakie posiada aparat USG, już nie opartym na końcówki nerwowe, a pobudzanie ultradźwiękami, przez to aparatura USG sięga dalej i dokładniej. Badanie USG jest zapisywane w pamięci komputera w postaci trwałych obrazów. To kolejny przełom jaki daje w medycynie badanie USG, poprzez aparat USG. Diagnosta staje się wizualnym narratorem, a jego zostają zredukowane do syntezy swojej wiedzy i obrazu. Dotyk poprzez aparat USG, z pozoru nieczuły, ma ogromną moc.

Znacznie trudniej przegapić wykonując badanie USG, niż wodząc ręką i w ten sposób wyszukując anomalii pod skórą badanego. Badanie USG pozwala również śledzić dynamikę zmian żywego, ruchliwego organizmu. Aparat USG dostarczył wiele radości rodzicom, oczekującym narodzin dziecka, badanie USG może być też piękną pamiątką, zdjęcie fasolki, które zrobił niezwykły aparat, aparat USG, aż chce się oprawić w ramkę, dołączyć do albumu. Badanie USG weszło do kanonu pracy lekarskiego fachu, a aparat USG znajdzie się w kącie każdego profesjonalnego gabinetu, niezależnie od specjalizacji. Badanie USG wykonują nefrolodzy, aparat USG jest używany przez gastrologów.

Badanie USG to pierwszy etap pracy endokrynologów, a nawet neurologów. Aparat USG musi być obowiązkowym wyposażeniem każdego ginekologa prowadzącego ciążę, już od pierwszych dni. Badanie USG wykonuje się na każdym jej etapie. Wielu z nas może powiedzieć, że aparat USG stoi na straży naszego zdrowia dłużej niż sami jesteśmy na tym świecie.

Scroll to Top